jurnalul vaii jiului

Șirineasa a câștigat fără vedete

După semieșecul de acasă cu Deva, ACS Șirineasa și-a revenit și a reușit o victorie clară, pe terenul unei echipe în mare formă la începutul acestui retur, Millenium Giarmata. Petroșănenii au început bine jocul și, în minutul 3, conduceau cu 1-0, grație golului lui Cioiu. Gazdele au echilbrat jocul și, în minutul 32, au egalat, prin Rosenblum. Trupa lui Cristi Dulca nu a resimțit șocul și a trecut în avantaj, la faza următoare, grație golului reușit de același Cioiu. Lucrurile s-au lămurit în debutul reprizei secunde, când Gunie a făcut 3-1, acesta fiind și rezultatul final, scorul putând fi și mai mare dacă același jucător nu rata o lovitură de pedeapsă. În urma acestei victorii, Șirineasa își păstrează avansul de zece puncte în fruntea clasamentului în fața următoarei clasate, Școlar Reșița.